Část těchto štol vlastní a spravuje i Česká speleologická společnost Z0 4-04 AGRICOLA. Tato nekomerční organizace se od roku 1991 organizovaně věnuje studiu historie rudného hornictví v mikulovském a přilehlém hrobském revíru. Předmětem její činnosti jsou badatelské práce z oboru báňské historie, dokumentace starých důlních děl a jejich udržování v bezpečném stavu.
kontakt: Pavel Chaloupka
tel.: 774 376 038
e-mail: hornickemuzeum@volny.cz
web: www.stolamikulov.cz
video: YouTube
FB: Štola Mikulov
REPORTÁŽE, VIDEA, ČLÁNKY
Toulavá kamera (ČT1) - reportáž odvysílaná 03.01.2021
Pochůzka po vodní štole Milá paní (FB) - nahráno 21.12.2020
Časopis "Dovolená s nápadem: PRŠÍ? Nevadí!" - září 2021
MUZEUM HORNICTVÍ
Původní hornické muzeum v Mikulově bylo slavnostně otevřeno dne 25.srpna 2001. Muzeum bylo vybudováno v přízemí rodinného domu Pavla Chaloupky, který naleznete po pravé straně při cestě do strmého kopce směrem k vlakovému nádraží. Mezi vystavované exponáty patřilo mnoho původních hornických pomůcek a nástrojů. Expozice je doplněna i velkým množstvím fotografií ze štol a z práce speleologické skupiny Agricola.
Dnes si všechny exponáty můžete prohlédnout v nově vzniklém muzeu v Komenského ulici v Hrobě.
Štola Lehnschafter 1550-1858
Podle dochovalé dokumentace je tato štola nejstarší částí důlního komplexu, který se sestává celkem ze čtyř štol: Lehnschafter, Allerheiligen, Liebefrauen a Kreuzstollen. V letech 1550-1720 se zde dobýval stříbronosný galenit.Celý důl má 12 pater, hloubka přesahuje 200 metrů a délka všech chodeb činí 8 km.
Veškeré materiály na této stránce byly použity se souhlasem p.Chaloupky ze společnosti Krušnohorská důlní o.p.s. .